Chociaż spora część naszych codziennych płatności przeniosła się do strefy bezgotówkowej, w dalszym ciągu w niektórych sytuacjach mogą się przydać fizyczne pieniądze. Co jednak, jeśli spotka Cię brak pieniędzy w bankomatach lub limity w bankomatach sprawią, że nie będziesz mógł wypłacić dokładnie tyle, ile będziesz potrzebował? Dzisiaj zajmiemy się dokładnie tym tematem, więc jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są skuteczne sposoby na pokonywanie ograniczeń przy wypłacie środków finansowych – zapraszamy do lektury.
Jak wysokie są limity w bankomatach?
Na sam początek warto przyjrzeć się kwestii limitów w bankomatach. To właśnie one, obok ograniczeń narzuconych przez wystawcę karty oraz ilości pieniędzy w konkretnym bankomacie, będą mogły dać Ci odpowiedź, jak dużą kwotę będziesz mógł wypłacić jednorazowo. W większości wypadków banki narzucają swoim klientom dwa rodzaje ograniczeń w tym zakresie – limit kwoty, jaką można wypłacić z bankomatu jednorazowo, oraz limit miesięczny. W zależności od konkretnej instytucji finansowej i rodzaju Twojego konta mogą to być różne kwoty.
Warto mieć jednak na uwadze, że nie będą one stale przypisane do naszego konta. Limity w bankomatach można wygodnie zmienić, korzystając w tym celu z jednego z trzech sposobów:
można zwiększyć limit kwoty możliwej do wypłacenia jednorazowo przez telefon do banku i rozmowę z konsultantem;
to samo można osiągnąć, wykorzystując w tym celu aplikację banku;
ostatnią metodą będzie osobista wizyta w placówce.
Najczęściej limity w bankomacie wynoszą od tysiąca do pięciu tysięcy złotych przy jednorazowej wypłacie. Nawet po ich zmianie można spotkać się z ograniczeniami, ale już nie ze strony banku, ale dostawcy karty – w przypadku kart VISA będzie to pięć tysięcy złotych, natomiast w przypadku Master Card dziesięć.
Limity wypłat w bankomatach – co w sytuacji, kiedy spotka Cię brak gotówki w bankomatach?
Wiesz już, że limity wypłat w bankomatach będziesz mógł wygodnie zmienić i dostosować do swoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu nie zagwarantuje Ci to sukcesu w wypłacaniu pożądanej kwoty, gdyż... pieniędzy może fizycznie po prostu nie być w bankomacie.
Trudno jest jednoznacznie oszacować, ile środków może być zgromadzonych w jednym bankomacie. Ta kwestia zależy od tego, gdzie jest on usytuowany, jak wielu ludzi z niego korzysta oraz jak często jest on opróżniany. Z oczywistych względów bank nie będzie informował nas o ilości pieniędzy zgromadzonych w bankomacie i może zdarzyć się tak, że nie będzie on dysponował taką sumą środków, jakie będziesz chciał z niego wypłacić. Nieczynne bankomaty z powodu braku środków to wcale nie tak rzadki widok, ale pamiętaj, że w takiej sytuacji możesz po prostu poszukać kolejnego.
Limity w bankomatach na... określone banknoty?
W tym miejscu warto zauważyć, że czasami, nawet jeśli nie ograniczy Cię brak pieniędzy w bankomatach czy kolejki do bankomatów, w dalszym ciągu możesz mieć problem z wypłaceniem kwoty, która Cię interesuje. Dlaczego? Niekiedy można spotkać się z limitem narzuconym na określone banknoty. Co to oznacza?
Bankomat powinien mieć zapas gotówki nie tylko pod względem kwoty, ale także nominałów. Czasami osoby korzystające z bankomatu potrzebują niewielkich kwot, takich jak dziesięć, dwadzieścia czy pięćdziesiąt złotych – wszystkie te nominały powinny znajdować się w urządzeniu, by klient mógł wygodnie je wybrać. Jeśli więc do wykonania Twojej transakcji będzie potrzebnych wiele banknotów o określonej kwocie – możesz spotkać się z limitem także w tym zakresie.
Co można poradzić na nieczynne bankomaty? Podsumowanie
Limity w bankomatach to mechanizm, który ma w zamyśle zwiększyć bezpieczeństwo klientów banków. Oczywiście w praktyce bywa z tym różnie i czasami ograniczenia mogą stać się dla Ciebie bardzo uciążliwe. Pamiętaj o tym, że limity wypłat możesz wygodnie zmienić, kontaktując się w tym celu z Twoim bankiem. Jeśli potrzebujesz jednorazowej wypłaty większej kwoty, najlepszym pomysłem będzie udanie się do oddziału banku osobiście, jednak mniejsze będziesz mógł bez problemu wypłacić z bankomatu po zmianie obowiązujących Cię limitów.