Split payment albo, mówiąc innymi słowy, Mechanizm Podzielonej Płatności, to rozwiązanie, które w zamyśle ma zapobiegać wyłudzeniom podatku VAT. Jeśli zastanawiasz się, co to jest split payment, od jakiej kwoty obowiązuje Cię jego użycie oraz co jeszcze warto wiedzieć na ten temat – zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje odnośnie split payment w 2022 roku!
Split payment – co to jest i w jakim celu wykorzystuje się ten mechanizm?
Głównym powodem do wprowadzenia split payment stały się coraz większe luki w podatku VAT różnych krajów. Na samym początku jego użycie było w naszym kraju dobrowolne, jednak wraz z 1 listopada 2019 roku nastąpił obowiązek stosowania płatności split payment w określonych warunkach, które omówimy nieco później.
Cała zasada działania mechanizmu podzielonej płatności polega na zastosowaniu dwóch oddzielnych kont bankowych. Jedno z nich jest zwyczajnym kontem przedsiębiorcy, natomiast drugie to specjalny rachunek VAT, na który klient musi wpłacić kwotę podatku, jeśli oczywiście będzie do tego zobligowany przez przepisy. Kiedy split payment jest obowiązkowym rozwiązaniem?
Odpowiednia kwota, załącznik 15... Split payment – kiedy jest obowiązkowy?
Podstawowym czynnikiem, który wpływa na to, czy klient powinien zastosować mechanizm podzielonej płatności w sytuacji, kiedy opłaca zamówione towary czy usługi, będzie kwota całego zakupu. Będziesz zobowiązany do zastosowania przelewu split payment wtedy, kiedy łączna należność na fakturze wynosi powyżej piętnastu tysięcy złotych brutto.
Wyznacznikiem do skorzystania ze split payment będzie także rodzaj kupowanych przez Ciebie produktów czy usług. Podzieloną płatność należy zastosować wtedy, gdy zostały one wymienione w załączniku nr 15 do Ustawy o podatku VAT.
Reasumując, mechanizmu podzielonej płatności powinieneś użyć wtedy, kiedy oba wyżej wymienione czynniki zajdą jednocześnie, czyli wartość opłacanej przez Ciebie faktury wyniesie powyżej piętnastu tysięcy złotych brutto i nabywasz przedmioty lub usługi ujęte w przepisach. Jeśli jeden z tych warunków nie będzie spełniony – możesz bez żadnych obaw zastosować zwykły przelew zamiast split payment.
Co jeszcze warto wiedzieć o płatności split payment?
Chociaż w teorii wszystkie kwestie związane z przelewem split payment są raczej łatwe do zrozumienia, warto rzucić nieco światła na niektóre rzeczy. Co jeszcze warto wiedzieć o split payment?
Split payment a rachunek VAT
Jedną z cech mechanizmu podzielonej płatności jest korzystanie ze specjalnego rachunku VAT dla podatnika. Co powinieneś wiedzieć na jego temat? Przede wszystkim na to konto mogą wpłynąć jedynie środki określone w artykule 62b ustęp 1. Ustawy Prawo bankowe. Są to:
zwrot podatku VAT;
wartość podatku VAT z innego banku, która należy do tego samego podatnika;
wartość podatku VAT wskazana na fakturze (split payment).
Konto może być też obciążone w sytuacjach wskazanych w wyżej wymienionej ustawie. Są to między innymi przypadki, takie jak zapłata podatku akcyzowego, płatność składek ZUS czy uregulowanie płatności PIT i CIT.
Zwrot błędnego przelewu split payment
Przy wykonywaniu płatności split payment, podobnie jak podczas wprowadzania wszystkich innych przelewów bankowych, można się niestety pomylić. Co w takiej sytuacji, skoro przedsiębiorca, na którego konto VAT dokonałeś zapłaty, nie ma w rzeczywistości do niego pełnego dostępu?
To niestety dosyć problematyczna sytuacja, jednak nie bez wyjścia. Możesz spróbować porozumieć się z osobą, której płaciłeś i zapytać o możliwość zwrotu – będzie ona musiała jednak skorzystać w tym celu ze środków swoich lub przedsiębiorstwa, gdyż te zgromadzone na rachunku VAT nie mogą być przez nią wypłacone.
Proforma a split payment – czy także jest wymagany?
W przypadku zastosowania tak zwanej faktury proforma również będzie spoczywał na Tobie obowiązek zastosowania split payment. Chociaż proforma nie jest fakturą w ustawowym rozumieniu tego słowa, obowiązują tu dokładnie te same zasady: jeśli kwota przekracza piętnaście tysięcy złotych brutto a nabywane przedmioty lub usługi zostały wymienione w załączniku nr 15 – należy zastosować mechanizm podzielonej płatności.