Od wielu lat standardową formą rozliczeń przy sprzedaży dla osób fizycznych była gotówka. Coraz częściej przy prowadzeniu działalności usługowej przyjmuje się jednak płatności przy wykorzystaniu terminala płatniczego. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu możesz zwiększyć swoje możliwości. Wielu klientów nie nosi już bowiem przy sobie gotówki, lecz korzysta z kart płatniczych albo z aplikacji mobilnej. Przenośne terminale płatnicze mają wiele zalet, dzięki którym z roku na rok mamy do czynienia z ich rosnącą popularnością1. Opracowując biznesplan, powinieneś o nich pamiętać.
Przenośne terminale płatnicze – zasady działania i podstawowe korzyści
Przenośne terminale płatnicze to niewielkich rozmiarów urządzenia, dzięki którym można przyjąć płatność kartą debetową lub kredytową. Obsługują one różnego rodzaju płatności po podłączeniu ich do smartfona albo tabletu (z zainstalowaną aplikacją mobilną). Wystarczy tylko, że wykorzystasz technologię Bluetooth.
Płatność kartą debetową lub kredytową można na takim terminalu przyjąć na kilka sposobów. Z mody wyszło już przeciągnięcie karty przez terminal. Zdecydowanie częściej płatność realizujemy przez przybliżenie karty do czytnika. Osoba fizyczna może przybliżyć do czytnika także telefon komórkowy z aplikacją banku lub systemem płatności mobilnych, takim jak ApplePay.
Przenośne terminale płatnicze pozwalają na przyjmowanie płatności w każdym miejscu, nawet poza punktem sprzedaży. Niewielkie rozmiary takich terminali sprawiają, że mieści się on w kieszeni, a wydajne baterie o dużej pojemności zapewniają sprawne działanie przez cały dzień pracy. Równie istotne jest to, że przy pandemii koronawirusa dokonywanie płatności w formie bezgotówkowej jest bezpieczniejsze zarówno dla firmy, jak i klientów. Terminale płatnicze w firmie są rekomendowane obecnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), nawet w przypadku niewielkich kwotowo transakcji2.
Przenośne terminale płatnicze – dla jakich branż?
Przenośne terminale płatnicze, doskonale sprawdzają się w działalności usługowej. Terminal mobilny to idealne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy prowadzisz działalność w branży gastronomicznej. Pozwala on bowiem na przyjęcie płatności z każdego miejsca w restauracji i poza nią. Terminal mobilny to także urządzenie idealne wówczas, gdy rozwozisz jedzenie na wynos. Pozwala on na zapłatę za posiłek wygodnie, w ciągu kilku sekund. Z udogodnień mobilnego terminala płatniczego korzystają ponadto fryzjerzy i kosmetyczki, u których osoba fizyczna to podstawowy klient. Inną branżą, w której przenośne terminale płatnicze sprawdzą się doskonale, jest branża transportowa. Zalety terminali płatniczych doceniają kurierzy, którzy dowożą paczki do klientów indywidualnych i firm.
Przenośny terminal płatniczy – który wybrać?
Na rynku można spotkać coraz więcej przenośnych terminali płatniczych. Dzięki rozwojowi technologii cały czas zwiększa się ich funkcjonalność. Producenci dbają także o bezpieczeństwo transakcji, co jest ważne zarówno dla klientów, jak i sprzedawców. Doskonałym przykładem terminala spełniającego najwyższe standardy bezpieczeństwa jest MobileMerchant. Ten obsługujący wszystkie najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych terminal spełnia bowiem normy PCI oraz EMV. Korzystając z niego, klient nie musi mieć nawet przy sobie karty płatniczej. Wystarczy, że użyje aplikacji połączonej z rachunkiem bankowym. To małych rozmiarów urządzenie łączy się ze smartfonem lub tabletem przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej firmy Elavon. Popularny terminal mobilny MobileMerchant akceptuje najbardziej znane karty płatnicze, takie jak VISA, Mastercard, Maestro czy American Express. Z przenośnego terminala płatniczego MobileMerchant możesz skorzystać przez pierwszy rok bez ponoszenia opłat, jeśli przystąpisz do Programu Polska Bezgotówkowa.
Źródła:
[1] https://www.prawo.pl/samorzad/terminale-platnicze-coraz-bardziej-popularne,408088.html, [Data dostępu: 21.05.2021 r.]
[2] https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-who-radzi-by-unikac-gotowki-6485308083710081a.html [Data dostępu: 21.04.2021 r.]