Myśląc o biznesie, wielu z nas ma przed oczami ogromne przedsiębiorstwa, zrzeszające w swoich strukturach olbrzymią liczbę pracowników. To oczywiście właściwe skojarzenie, gdyż duże firmy i korporacje to jeden z elementów biznesowego krajobrazu, jednak pomijanie znaczenia sektora MŚP dla polskiej gospodarki jest bardzo krzywdzące. Z tego powodu dzisiaj weźmiemy pod lupę sektor MŚP w Polsce – czym są MŚP i dlaczego ich obecność jest tak istotna?
MŚP – co to jest?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest MŚP. Sektor MŚP to inaczej sektor małych i średnich przedsiębiorstw, których definicję możemy znaleźć w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) 800/2008. Zgodnie z nim do MŚP można zaliczyć każde przedsiębiorstwo, które:
- zatrudnia do 250 pracowników łącznie;
- wykazuje się rocznym przepływem finansowym nieprzekraczającym 50 milionów euro.
Dla większego rozróżnienia pojęcia MŚP, definicja tego terminu zakłada jeszcze kolejne wyszczególnienia, w zależności od łącznej liczby zatrudnionych pracowników. Tym sposobem możemy podzielić różne przedsiębiorstwa na:
- mikrofirmy – zatrudniające do 10 pracowników;
- małe przedsiębiorstwa – zatrudniające do 50 pracowników;
- średnie przedsiębiorstwa – zatrudniające do 250 pracowników.
Firma MŚP – przykłady małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich znaczenie dla gospodarki
Jak łatwo się domyślić, większość firm, jakie spotykasz każdego dnia, działa właśnie w sektorze MŚP. Małe i średnie przedsiębiorstwa dominują w sektorze usług, budownictwa oraz przemysłu. Szacuje się, że nawet 99% firm obecnych w Polsce to właśnie MŚP.
Tak duży udział w rynku oznacza, że znaczenie sektora MŚP dla polskiej gospodarki jest wręcz gigantyczne. Kolosalny wpływ na naszą codzienność mają mikroprzedsiębiorcy – zgodnie ze statystykami w naszym kraju może ich być nawet koło dwóch milionów. Zaledwie 3,7 tysiąca przedsiębiorstw w naszym kraju to duże firmy, co jeszcze lepiej pokazuje skalę przedsiębiorczości naszych rodaków w kwestii prowadzenia mniejszych działalności gospodarczych. Wiedzą o tym również rząd i instytucje unijne, które rok do roku przeznaczają spore sumy środków na finansowanie MŚP.
Przedsiębiorstwa MŚP a płatności
Wiesz już, czym są przedsiębiorstwa MŚP i jaka jest definicja tego wyrażenia. Przejdźmy więc do tematu znanego każdemu właścicielowi biznesu, niezależnie od jego skali – płatności. Co warto wiedzieć o kwestii związanej z przepisami odnośnie płatności, kiedy prowadzi się firmę z sektora MŚP?
Przede wszystkim od stycznia 2022 roku obowiązuje przepis nakazujący umożliwienie wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym ewidencjonowaną działalność gospodarczą udostępnienie swoim klientom płatności bezgotówkowych. To jedna z innowacji w MŚP, która ma służyć większej popularyzacji płatności bezgotówkowych w różnych lokalach. Jeśli więc stawiasz swoje pierwsze kroki w biznesie, nie zapomnij o wyposażeniu swojej kasy fiskalnej w odpowiedni terminal. Oczywiście dotyczy to jedynie tych przedsiębiorców, którzy w swojej działalności wykorzystują kasę fiskalną – jeśli jej nie masz, terminal nie będzie obowiązkowy. W dalszym ciągu warto jednak o nim pomyśleć, gdyż płatności bezgotówkowe stają się w obecnych czasach standardem, bez którego trudno będzie utrzymać klientów.
Terminal płatniczy musi być również zsynchronizowany z kasą fiskalną, pod warunkiem, że działa ona online. Zgodnie z zapowiedziami rządu jest to jedynie etap przejściowy i od 1 stycznia 2022 roku obowiązek synchronizacji kasy i terminala będzie spoczywał na wszystkich ich posiadaczach.
Innym obowiązkiem związanym z płatnościami w sektorze MŚP jest kwestia MPP, czyli mechanizmu podzielnej płatności. To kolejny nowy przepis, który wszedł w życie w roku 2018 i ma na celu zapobiegać wyłudzeniom podatku VAT przez płatników. Działa to na następującej zasadzie – każda płatność o kwocie wyższej bądź równej 15 tysiącom złotych brutto powinna być podzielona na dwie części, z której jedna trafi na normalne konto przedsiębiorstwa, natomiast druga (kwota podatku) na rachunek VAT, gdzie będzie czekała na wysłanie przelewu do Urzędu Skarbowego.
Bycie przedsiębiorcą bywa czasem skomplikowane, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy. Pamiętaj jednak, że wszystkie niuanse prawne związane z własnym biznesem przerażają jedynie na początku i po jakimś czasie staną się dla Ciebie zupełnie naturalne.